Jakie wiertła do metalu polecamy?

Jak to jest z tymi wiertłami do metalu? Czy dobrze byłoby się doposażyć w cały komplet, czy może lepiej sprawić sobie pojedyncze sztuki do wybranych materiałów? Tak naprawdę, jeśli przeważnie wykonujesz identyczne wiercenia, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na komplet, w którym masz przecież wiele wierteł, jakich zapewne nie użyjesz, lub będzie to bardzo rzadko.
Jeśli chodzi o optymalny dobór wierteł, to wiele będzie zależało od chwytu, który jest w wiertarce. Można wyróżnić stożkowy, walcowy itp. Dodatkowymi cechami wpływającymi na rodzaj wiertła na pewno będzie także dana stacja robocza, jak i również rodzaj obrabianego materiału.

Nie możemy także zapominać, iż wiertła będą się także od siebie różniły sposobami ich wykonania. Dopiero po doprecyzowaniu wszystkich naszych wymagań, można zacząć spoglądać na poszczególne tabele. Wtedy możesz sprawdzić jakie konkretne zalecenia narzucają producenci wybranych wierteł, aby móc je dopasować jak najbardziej pod swoje cele. Niektóre wiertła np. wymagają dodatkowego chłodzenia, a inne już nie. Czasami może także zajść potrzeba stosowania wierteł z dodatkowymi powłokami ochronnymi.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem na rynku są obecnie wiertła kobaltowe, aczkolwiek nie jest to reguła. Oferują one zdecydowanie największe możliwości i są znacznie bardziej od innych odporne na stępienie podczas pracy. Jeśli zaś chodzi i metodę wykonywania wierteł, to najlepszą w tym wypadku jest szlifowanie.