Wiertła do metalu – tytanowe czy HSS

Co rusz na forach internetowych przewija się wiele pytań użytkowników, które dotyczą wątpliwości odnośnie tego, czy lepsze będą wiertła HSS czy może jednak zdecydować się na tytanowe? Tak naprawdę ma na to wszystko wpływ wielu czynników, jak i również zastosowań do których zamierzasz takowe wiertła użyć.

Z jednej strony na pewno należ określić, czy zamierzasz wierteł używać w domu, czy może w profesjonalnym warsztacie. To ważne, gdyż nie zawsze użytkownik domowy będzie potrzebował jakiejś szczególnej wytrzymałości, co nie znaczy, że nie może sobie kupić porządnego zestawu wierteł na własny użytek przy prostych pracach.

Jeśli mówimy o faktycznym stosowaniu w domu, gdzie mamy do wiercenia otwory w stali czarnej, to najczęściej wystarczające będą standardowe wiertła HSS. Można bowiem tutaj obserwować bardzo dobry stosunek jakości do ceny takich wierteł. Warto jednak zauważyć, że jeśli chodzi o wiercenie wiertarką ręczną, to tak naprawdę żadne wiertło może długo nie wytrzymać. Wiertła tytanowe będą się dobrze sprawdzać w warsztatach, gdzie wymagana jest możliwie jak największa precyzja, jak i również wytrzymałość.

Teraz jeszcze jedna ważna informacja odnośnie kupowania wierteł. Otóż najlepiej robić to w specjalistycznych sklepach, co do których mamy pewność, że sprzedawany tam towar jest najwyższej jakości. Niestety w wielu sklepach można natknąć się na towar, który pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości, a miał pochodzić rzekomo od dobrego producenta. Warto więc sprawdzić sobie opinie o danym sprzedawcy, jak i również marce wierteł, w które zamierzasz inwestować swoje środki. Wtedy masz pewność, że dokonasz właściwego zakupu. Zapewne nie chcesz wydawać zbyt dużych środków na wiertła, które potem okażą się chińską tandetą?