Jak wybrać wiertarkę?

Każdy, kto pasjonuje się majsterkowaniem, powinien mieć w swoim warsztacie dobrą wiertarkę, dzięki której nie będzie miał problemu z wywierceniem otworów w ścianie czy też metalowych elementach. Poniżej prezentujemy Ci kilka przydatnych wskazówek, które na pewno okażą się przydatne podczas dokonywania wyboru najlepszej wiertarki. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo wybrać idealny sprzęt, ponieważ modeli na rynku nie brakuje.

Jeśli chodzi o typy wiertarek, to możemy wyróżnić tutaj kilka najbardziej popularnych. Pierwszym z nich będą oczywiście wiertarki ręczne, jaką każdy zapewne przynajmniej raz w życiu widział. Są one najbardziej popularne. Można także znaleźć wiertarki udarowe, które są głównie przeznaczone do prac remontowo-budowlanych i zdecydowanie odporne na drgania i całodzienną pracę. Z kolei warsztatach ślusarskich można znaleźć wiertarki stołowe, które idealnie nadają się to wiercenia precyzyjnych otworów.

Przy kupowaniu wiertarki musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Między innymi na jej oferowaną moc, napięcie jak i również maksymalną prędkość obrotową. Dodatkowo zastanowić się, czy potrzebujesz funkcji udaru oraz jaka liczba biegów będzie dla Ciebie dobra.
Nie trudno się domyślić, że jeśli chodzi o moc silnika, to im będzie ona większa, tym lepsze możliwości ma wybrany model wiertarki. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z wywierceniem większych otworów, nawet jeśli przyjdzie Ci to robić w twardych materiałach. Ma to także wpływ na wydłużoną żywotność wiertarki.

Istotną cechą będzie wspominana już prędkość obrotowa. W standardowych modelach można dopatrzyć się prędkości 3000/min i 45000 udarów/min. To ważne, gdyż im wiertarka ma większą prędkość obrotową, tym bardziej wydajniej wierci.

Jeśli chodzi o największą średnicę otworów, to często określana jest ona dla danych materiałów, co może być także poradą odnośnie stosowania danych wierteł. Właśnie z tego względu tak ważne jest, aby już na samym początku określić, do jakiej wielkości otworów będziesz jej potrzebował. Zasada jest prosta, im większa będzie moc silnika, tym większe otwory można wywiercić.