Jak wiercić w metalu? poradnik cz. 1

Wiercenie w metalu wymaga pewnych przygotowań, ponieważ jest to nieco bardziej skomplikowana sztuka niż by się to mogło komukolwiek wydawać. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twoje otwory były idealne i wiercenie przebiegło bez zakłóceń, to koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki.

Przede wszystkim należy dobrze dobrać wiertła, gdyż dzięki temu otwór zostanie wykonany precyzyjnie. Otóż wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu charakteryzują się bardzo ostrą końcówką, która daje możliwości szybkiego i łatwego skrawania metalu. Warto wiedzieć, iż wiertła przeznaczone do wykonywania otworów w metach mają identyczną średnicę na całej swojej długości, natomiast ostrze wykonywane jest zawsze pod kątem 118 stopni. Można również tego typu rozwiązania spotkać pod nazwą HSS, czyli wiertła z szybkotnącej stali. W przypadku kobaltowych rozwiązań HSS możemy wyróżnić takie, które nadają się idealnie do wykonywania wierceń w matach ciężkich. Jednakże podczas ich pracy wymagane jest, aby były chłodzone cieczą.

Jeśli zależy Ci na wierceni dużych otworów, to dobrym rozwiązaniem będzie najpierw nawiercić mniejszy otwór, a dopiero później użyć wiertła o większej średnicy. Taki zabieg sprawi, iż wiercenie tym większym wiertłem będzie znacznie lepszej jakości i przebiegnie bez zakłóceń. Gdybyś chciał rozpocząć od razu od dużego wiertła, to wtedy mogłoby wystąpić zjawisko ślizgania się po powierzchni.

Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór prędkości wiercenia. Najczęstszym błędem jest ustawianie zbyt dużej prędkości. Musisz pamiętać o zasadzie, że im twardszy jest rozwiercany materiał, tym prędkość powinna być mniejsza. Na przykład, jeśli zamierzasz wiercić w stali nierdzewnej, to optymalna prędkość wiercenia wynosi w granicach 800 obr./min.