Jak wiercić w metalu? poradnik cz. 2

W tym wpisie wracamy ponownie do tematu odnośnie wiercenia w metalu. Poniżej przedstawiamy Ci kolejne porady, które pomogą Ci wywiercić dobre i równe otwory w tym materiale.

Jeśli chodzi o wiercenie w dość cienkich arkuszach blachy, to musisz wiedzieć, aby nigdy nie trzymać go w rękach podczas wykonywanego wiercenia. Istnieje bowiem duże niebezpieczeństwo, iż po przewierceniu się przez warstwę metalu, wiertło przejdzie na wylot i zakleszczy się na obrabianym materiale, a wtedy może Ci wyrwać blachę z ręki. Dobrym sposobem w takich sytuacjach okazuje się zamocowanie arkusza blachy pomiędzy dwoma drewnianymi kawałkami.

Zawsze podczas wiercenia w stali lub żelazie najlepiej jest stosować oliwienie, ponieważ dzięki temu wiertło jest chłodzone. Stale jednak pamiętać o regulacji siły, ponieważ nie może ona być w żadnym wypadku zbyt duża. Musisz zadbać o to, aby wiertło w żadnym wypadku zbyt szybko nie wchodziło w rozwiercany materiał.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak powinno przebiegać wiercenie w metalowych rurach. Otóż w tym wypadku musisz koniecznie przez rozpoczęciem upewnić się, że element w którym zamierzasz wiercić jest dobrze zamocowany. Najlepiej jest zamocować wiertarkę w specjalnym stojaku oraz korzystać z imadła. Jeśli chcesz zapobiec odkształcaniu się rury, to możesz do jej wnętrza włożyć kawałek materiału u takiej samej wielkości. Także i tutaj liczy się fakt, aby nie wywierać zbyt dużej siły i dać wiertłu wykonywać swoją pracę.

Prezentowane tutaj porady nie są, jak widzisz, specjalnie skomplikowane, ale mogą Ci pomóc w wywierceniu pożądanych otworów w metalowych elementach. Warto jest zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ dzięki temu nie tylko otwory będą bez zarzutu, ale również nie złamiesz i nie przegrzejesz wiertła.